Tips til morsomme ting å gjøre i påskeferien

Kom i påskestemning på fjellet, ved kysten – eller kanskje du foretrekker bypåske? Her får du tips til gøyale ting du kan finne på for både barn og voksne i påskeferien, så hele familien kan ha det moro!

Følg Visit Norway i sosiale medier

Instagram
Facebook
Twitter
YouTube

Snøpåske

Påskefjellet kaller! Utnytt siste rest av vinteren på langrenn i påskefjellet, og nyt påskeføre mellom furutrær og snødekte fjell – bare husk solbriller og solkrem.

Eller er du mer glad i fart? Det er alltid god påskestemning alpinanleggene, med påskerenn, musikk og arrangementer. Avslutt dagen i solveggen på afterski med noe godt i glasset.

En jente som nyter solen utenfor Fjellkafeen i skibakkene i Hemsedal

Påska er også høysesong for toppturer på ski. Om forholdene ligger tilrette, er det lite som slår opplevelsen av å gå opp på en topp og renne ned igjen i bare T-skjorta. Husk å sjekke skredvarselet og bli gjerne med en lokalkjent guide!

  • Alpinist på Strandafjellet på Vestlandet
    Alpint
    Langrenn på fjellet i Norge
    Langrenn
    Woman climbing mount Himmeltind on a ski touring trip in Lofoten, Northern Norway
    Toppturer
    En person snøkiter på Valdresflye i Valdres, Østlandet
    Kiting
    Vanner aker i Dagali Fjellpark, Hol, Norge.
    Fartsfylte akebakker

Kystpåske

Lei av vinter og snø? Trekk til Sørlandet og kom våren i møte. Vandre langs strendene, kjenn lukten av saltvann og hør bølgene slå inn mot land. Lei en kajakk og skli gjennom vannet i påskesola. Husk appelsin og kakao!

Krokus, snøklokker ... våren kommer fortere til kysten, og de små, hvite sørlandsperlene og fjordlandsbyene våkner til live igjen. Her får du virkelig senket skuldrene ...

  • Undervannsestauranten Under i Lindesnes på Sørlandet fra innsiden.
    Sørlandet
    The village Sogndalstrand in Rogaland in the Stavanger region, Fjord Norway
    Kystperler i Sør-Norge
    The sauna Heit Sørfjorden outside of Lofthus in the Hardangerfjord region in Fjord Norway
    Springfulness - finn vårlykken

Bypåske

Når halve befolkningen trekker til fjells i påska, blir det god plass i byene. Nyt en utepils langs havna, utforsk et spennende museum, sjekk utstillingene på de lokale galleriene og prøv en ny restaurant.

Kanskje det er nå du har tid til å utforske en by du har drømt om å dra til, eller kanskje du bare trenger tips til å finne på noe nytt i egen by? Sjekk disse gode innsidetipsene fra kulturpersonligheter i de norske byene!

  • Kortreist byferie: En dame sitter og skuer utover Ålesund fra Aksla utsiktspunkt
    Få innsidetipsene til storbyferien
    Kokk Live på Streift i Trondheim
    Hotte bytips fra kjente nordmenn
    Et par går sammen i fargegaten
    Opplev storbyene til fots
  • En familie i alpinbakken i Hemsedal
    En jente slapper av inne på spaet på Skarsnuten, mens en skiløper suser nedover bakkene i bakgrunnen
    Venner spiser lunsj på Grefsenkollen i Oslo
    Tre personer i røde fluktstoler på toppen av slalåmbakken på Strandafjellet på Vestlandet

Familiepåske

Mange fornøyelsesparker og dyreparker er åpne og byr på spennende påskeaktiviteter. Bli med på påskeeggjakt og prøv å løs påskekrimmysteriet i Dyreparken i Kristiansand, eller utforsk Flåklypatoppen i Alvdal. Møt dyrene på Langedrag i Nesbyen, i Bjørneparken i Flå, eller Polar Park i Bardu som også har åpent i påska.

Er det innevær? Sjekk aktivitetsprogrammet på museer og vitensentre, flere av dem har aktiviteter for barn gjennom hele påska.

  • Family in Hunderfossen adventure park, Eastern Norway
    De beste fornøyelsesparkene
    Lynx in Dyreparken Zoo in Kristiansand, Southern Norway
    Dyreparker og akvarier
    To jenter som tar selfie med alpakkaer i Norge
    Alpakkavandring
    Barn ser på kuene som går forbi på gårdstunet
    Gårdsaktiviteter

Badepåske

Sugen på litt sydenfølelse? Det finnes mange badeland og deilige spa landet rundt som sørger for deilige temperaturer også i april.

Dersom du er skikkelig tøff og sola varmer litt, er du kanskje klar for å ta årets første dukkert? Varm deg opp igjen i en av de mange stilige saunaene som er kommet på innsjøer og fjorder nesten overalt i Norge.

  • Woman enjoying view from a pool at Fyri resort, Hemsedal
    Ski og spa
    Soria Moria Sauna i Telemark på Østlandet
    Norges heteste badstuer
    En kvinne nyter et bad i spaet hos Juvet Landskapshotell, Norge.
    Deilige spa
    Isbading ved Haldenkanalen
    Isbading

Konsertpåske

Er våren litt for lys og lett, synes du? Sett kursen for påskens mørkeste eventyr: Inferno Metal Festival i Oslo. Hit kommer folk fra hele verden for å dyrke det beste og siste innen metal.

Det er mye som skjer i påska, skroll lenger ned og sjekk vår arrangementskalender for å finne konserter og festivaler nær deg!

  • Scene og publikum på Palmesusfestivalen i Kristiansand på Sørlandet
    Hva skjer?
    En utendørskonsert på Keiservarden under Nordland musikkfestuke i Bodø
    Konserter
    Utendørskonsert på Festvågtinden i Lofoten
    Festivaler

Glampingpåske

Påskemorgen slukker sorgen, spesielt når du våkner opp på et unikt hotell eller til skikkelig hyttekos. Eller prøv den oppgraderte versjonen av camping, nemlig glamping!

Eller hva med å nyte påskeaften i toppen av et tre? Det finnes mange kule tretopphytter til leie rundt omkring.

  • Et par bor på WonderInn Riverside ved Huser Gård i Fenstad
    Unike overnattingssteder
    Tungestølen, Luster
    Hytter og feriehus
    Woodnest Odda tretopphytte, en av Norges mange trehytter
    Koselige tretopphytter
    Two people walking with bikes to Refsnes Gods at Jeløya in Moss
    Hotell i særklasse
    En kvinne nyter utsikten fra Glød Aurora Canvas Dome i Alta.
    Glamping

Kunstpåske

Endelig kan du få tid til å gå på spennende utstillinger! Det er mange kunstperler du kan oppleve på en dagstur i Oslo-området. Norge er en kunstdestinasjon i verdensklasse, så det er mye å utforske.

Det er også deilig å ta en tur i en av de norske skulpturparkene, når de begynner å grønnes og hvitveisen står rank, for eksempel i Frognerparken eller i Ekebebergparken. Eller la byens kule street art være mål for turen?

Her er noen av de store kunstutstillingene som foregår i påsken:

  • 336749451_2669273313213162_275448275630382628_n
    Stavanger
    10.04.2026 - 09.04.2026

    Motormesse Autopia Expo på Stavanger Forum

    Denne helgen fyller Autopia Expo 8 haller i Stavanger Forum med opplevelser for alle med ekte lidenskap for fart, bil og motor. Opplev splitter nye modeller fra importørene, rå sports- og superbiler, klassiske biler og motorsykler – oldtimers og youngtimers, unike kjøretøy og utstillere med bilutstyr, tilbehør og rekvisita.Egen stor motorsporthall, med blant annet driftingkonkurranse. Praktisk informasjon Åpningstider Fredag 10. april kl.12 - 18 Lørdag 11. april kl. 10 - 18 Søndag 12. april kl. 10 - 17 Barn under 10 år i følge med voksne: Gratis *Ungdom må fremlegge skolebevis e.l. Ledsagere til personer med nedsatt funksjonsevne som ikke kan gå alene, kommer gratis på messen ved fremleggelse av gyldig ledsagerbevis. Honnør, gyldig for alle som har fylt 67 år, eller har honnørkort.
    Bestill
    Skjermbilde 2026-01-26 kl. 16.11.25
    Sandvika
    07.02.2026 - 25.04.2026

    Barneverksted

    Velkommen til oss! Hver lørdag fra kl. 11 - 15, er det barneverksted i Kulturhuset. Bli med på vårt gratis barneverksted, der små og store kan boltre seg med farger, former og fantasi Leker, bøker og spill blir lagt frem – perfekt for en koselig lørdag sammen. Kafeen er åpen med lett servering, varm og kald drikke, frukt og bakst. Gratis for alle.
    Skjermbilde 2022-12-08 kl. 11.23.49
    Høvikodden
    01.02.2026 - 20.12.2026

    Merz! Flux! Pop!

    Denne utstillingen er viet den tyske avantgarde-kunstneren Kurt Schwitters (1887-1948) og hans kollegaer og etterfølgere. Schwitters var en av de mest særpregede og allsidige kunstnerne i første halvdel av 1900-tallet. De kunstneriske taktikkene og strategiene han utviklet har hatt stor påvirkning på senere generasjoner. Utstillingen viser Schwitters i samspill med hans samtidige kollegaer og kunstnere han senere har inspirert i avantgarde-tradisjonen. Den franske termen avantgarde betyr fortropp. Begrepet brukes om eksperimenterende kunstnere eller retninger som opponerer mot eller forandrer tradisjonen, og om kunstnere som arbeider på tvers av kunstartene og med innovative strategier som manifest, kunstnerbøker og «mail-art». Historisk betegner avantgarden viktige bevegelser som dada, futurisme og surrealisme, som startet på slutten av 1800-tallet og endte på 1920- og 1930-tallet, og dernest den radikale innovasjonen i kunst, litteratur og mote som skjedde på slutten av 1950- og 1960-tallet, såkalt neo-avantgarde. For avantgarden er sosial og politisk radikalisme tett forbundet med kunstnerisk innovasjon. Mer enn å være stilistiske bevegelser eller «skoler» handler avantgarden om ulike holdninger til livet. Siden 2009 har Sparebankstiftelsen DnB utviklet en samling av Schwitters og hans kollegaer i nært samarbeid med Henie Onstad Kunstsenter. Samlingen er fortsatt under utvikling. Siden opprettelsen i 1968 har Henie Onstad vært et sted for avantgarden og for kunstneriske prosjekter på tvers av kunstartene. Institusjonen står i en særstilling i dette feltet i Norge. Utstillingen viser Sparebankstiftelsen DnBs samling sammen med materiale fra Henie Onstads egne samlinger og arkiv. Utstillingen åpner og skal vises permanent i Henie Onstad Kunstsenter sin nye Sal Merz, som er en helt ny utstillingssal på kunstsenteret. Salen er på 430 kvadratmeter og er skapt som en integrert del av kunstsenterets opprinnelige bygningsmasse fra 1968. Arealet har tidligere vært brukt som lager. Nå er rommene omgjort til publikumsarealer for kunst og går over to etasjer. Utstillingsrommet er tegnet av Snøhetta, og utstillingsdesignet er utviklet av kunstneren Luca Frei i samarbeid med Henie Onstad Kunstsenter.
    Kunstkvarter
    Bergen
    22.04.2026 - 20.05.2026

    Kunstkvarter: Møt en av kunstnerne i utstillingen Kunst.Hånd.Verk

    I dette kunstkvarteret får du et direkte møte med en av kunstnerne i den omfattende utstillingen Kunst.Hånd.Verk. Gjennom ulike temaer og utøvere, presenteres bredden og dybden av samtidens kunsthåndverk. Informasjon om verk og kunstner kommer. Praktisk informasjon: Pris: – Ordinær voksen: kr 175 – Kode-medlem: gratis – Barn: gratis Oppmøte:Lysverket Tid: kl. 16.00 Begrenset antall plasser: husk å reservere plass. Billetten gir tilgang til alle Kode-museene hele dagen.
    Bestill
    Continuum+#056.+19,7+x+24+x+4,5+cm+
    Steinkjer
    20.02.2026 - 23.05.2026

    Soveig Aalberg | Kunstrom Jakob

    Kunstrom Jakob er et gratis visningssted for samtidskunst i Steinkjer kulturhus. Her kan du oppleve skiftende utstillinger med billedkunst og kunsthåndverk, som gir innblikk i samtidens kunstuttrykk og kunstnerpraksiser. Aktuelle utstilling: Solveig Aalberg - "Sediment" 20.2 - 24.5 2025 Utstillingen i Kunstrom Jakob består av et utvalg mini-vevnader fra serien Continuum (2016-2020) og nye arbeider produsert i 2023-2024. Continuum-serien tar utgangspunkt i gjentagelse og forskyvning - en rytme som repeteres, men som samtidig er i endring. De nyeste arbeidene er i større format og har tittelen Undertones. Utgangspunkt i denne serien er også en repeterende rytme, men med mer fokus på overlag og underlag. Solveig Aalberg – Jakob Weidemann Minnestipend 2024 Solveig Aalberg arbeider med håndvev som metode, med en sterk utforskning av farger, teksturer og repetisjon. Hun benytter ulike materialer som lin, ull, silke og papirgarn, og farger ofte garnet for å oppnå ønsket uttrykk. Verkene hennes balanserer en stram helhet med detaljerte elementer og presenteres ofte i serier. I 2024 ble Aalberg tildelt Jakob Weidemann Minnestipend, som årlig gis til en kunstner for å stimulere kunstutøvelse og -formidling i Steinkjer. Stipendet inkluderer en pengegave og en separatutstilling i Kunstrom Jakob. Utstillingen i Kunstrom Jakob viser et utvalg mini-vevnader fra serien "Continuum" (2016–2020) samt nye større arbeider fra "Undertones" (2023–2024). Begge seriene utforsker rytme og repetisjon, men med ulik vekt på forskyvning og lagdeling. Aalberg (f. 1955, Steinkjer) er utdannet ved Statens håndverks- og kunstindustriskole (1983) og har hatt en rekke separatutstillinger i Norge og utlandet, inkludert i London, Shanghai, Beijing, Riga og Kyoto. Hennes verk finnes i flere kunstsamlinger, blant annet Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum, Kode og Kulturrådet. Praktisk informasjon: Kunstrom Jakob er lokalisert i andre etasje, Steinkjer kulturhus. Bilde: Continuum #056. Foto: Jens Hamran
    Venne- og familieverksted
    Bergen
    01.02.2026 - 12.04.2026

    Venne- og familieverksted

    Venne- og familieverksted er en sosial og skapende aktivitet der både barn og voksne jobber side om side. Sammen får dere utforske glass som materiale og lage egne bilder, figurer og former. Vi jobber med teknikken fusing, som går ut på å sette sammen glassbiter i ulike farger og former før de smeltes sammen i ovn. Ingen forkunnskaper er nødvendig – veiledning gis underveis. Ta med vennegjengen, barna, besteforeldre eller kom flere familier sammen til en kreativ og hyggelig dag hos oss. Tid: kl. 12:00 – 16:00, 1 times økt pr familie. Pris: 200 kr. for voksne 150 kr. for barn PÅMELDING
    Bestill
    Kurs i skjespikking
    Bergen
    15.04.2026

    Kurs i skjespikking

    Hver enkelt deltaker vil ved slutten av dette kurset ha laget en skje av ferskt trevirke som de kan ta med seg hjem – spikket med egne hender ved hjelp av tradisjonelle treskjæringsteknikker. Man får med seg kunnskap om ulike lokale tresorter og hvordan man kan fortsette å spikke hjemme. Spoons // Ignoring er et flergrenet prosjekt som gjennom spikking, workshops, tekst og installasjon utforsker både behov for å vende seg bort fra omgivelsene og behov for å møtes i et fellesskap. Det er ett av flere arbeider hvor Ablett undersøker hvordan sted og tilhørighet har betydning for hvordan vi kommuniserer med hverandre. Kunstner Amber Ablett har gjennom prosjektet sitt Spoons // Ignoring utforsket treskjæring som meditativ praksis sammen med publikum siden 2018. Verkstedet vil foregå delvis på engelsk og norsk. Dette verkstedet er en del av programmet til utstillingen KUNST.HÅND.VERK · Amber Ablett (f. 1986 i London, Storbritannia) er kunstner og skribent med base på Osterøy. Hun er utdannet ved Bath School of Art and Design, Camberwell College of Arts (London) og Kunst- og designhøgskolen i Bergen. · Nylige og kommende utstillinger inkluderer: Kunstnernes Hus, Oslo (2026); Coast Contemporary (2025); Atelier Nord, Oslo (2025); Borealis Festival for Experimental Music (2023, 24); Bergen Kunsthall (2023); Kunsthuset Kabuso, Øystese (2023). Praktisk informasjon: Sted: Permanenten (Verkstedet i første etasje). Dato: Lørdag, 11. april kl. 16-19 Pris: 850,- (inkluderer alt av materialer) Maks kapasitet: 12 deltakere Nedre aldersgrense: 15 år
    Bestill
    Helga på Rockheim
    Trondheim
    01.02.2026 - 14.06.2026

    Helga på Rockheim

    Omvisninger, dypdykk og aktiviteter hver helg på Rockheim - alt inkludert i inngangsbilletten! Gå på egenhånd i museet, besøk restaurant Rockheim Panorama og museumsbutikken. Fast helgeprogram: Kl 11.15 Norsk populærmusikk på 40 minutter Omvisning i Hovedutstillingen Kl 12.00 Barnas rockejakt Jakt på rockeløver! Kl 13.00 Dypdykk Ta en dypere titt i utstillingen – med nytt tema hver helg Se detaljer for helgeprogram her: Det skjer - Rockheim Gratis inngang for barn under 16 år i følge med en voksen!
    346057999_148045804772899_936863182567538892_n
    Stavanger
    11.04.2026 - 10.04.2026

    Motormesse Autopia Expo på Stavanger Forum

    Denne helgen fyller Autopia Expo 8 haller i Stavanger Forum med opplevelser for alle med ekte lidenskap for fart, bil og motor. Opplev splitter nye modeller fra importørene, rå sports- og superbiler, klassiske biler og motorsykler – oldtimers og youngtimers, unike kjøretøy og utstillere med bilutstyr, tilbehør og rekvisita.Egen stor motorsporthall, med blant annet driftingkonkurranse. Praktisk informasjon Åpningstider Fredag 10. april kl.12 - 18 Lørdag 11. april kl. 10 - 18 Søndag 12. april kl. 10 - 17 Barn under 10 år i følge med voksne: Gratis *Ungdom må fremlegge skolebevis e.l. Ledsagere til personer med nedsatt funksjonsevne som ikke kan gå alene, kommer gratis på messen ved fremleggelse av gyldig ledsagerbevis. Honnør, gyldig for alle som har fylt 67 år, eller har honnørkort.
    Bestill
    ruoktot_banner_saemien
    Snåsa
    27.02.2026 - 22.05.2026

    RUOKTOT – tilbakeføring av samiske trommer (Saemien Sijte)

    Ruoktot – Tilbakeføring av samiske trommer, er en 50-års jubileumsutstilling til De Samiske Samlinger, etablert i 1972. Ruoktoter nordsamisk for å vende hjem. Tredimensjonale bilder av fem samiske trommer utgjør kjernen i utstillingen. Én av disse trommene har allerede blitt levert tilbake til Sápmi. Fire andre trommer venter ennå på å komme hjem, for å være med sitt folk. Vandreutstillingen er basert på en jubileumsutstilling som ble åpnet i april 2022 ved RiddoDuottarMuseat (RDM) – Sámiid Vuorká-Dávvirat (SVD) i Kárášjohka (Karasjok). Utstillingen har fokus på tilbakeføring av samiske trommer og markerer at eierskapet til Anders Poulsens gievrie (tromme), som har vært på museet siden 1979, ble overført til RDM-SVD i januar 2022. Tromma ble da offisielt tilbakeført fra Nasjonalmuseet i København til RDM-SVD. Dette var en gledelig nyhet for alle som har arbeidet over flere tiår med å få trommen tilbake i samisk eie. Vandreutstillingen gjennomføres i samarbeid mellom samiske museer: RiddoDuottarMuseat (RDM) – Sámiid Vuorká-Dávvirat (SVD), Ájtte, Árran, Nordlandsmuseet, Saemien Sijte og Siida. Vandreutstillingen fikk støtte fra Sametinget i Norge og fra Nordisk Ministerråd via Nordisk kulturkontakt. Utstillingen åpner 27. februar på Saemien Sijte og vises tom. 23. mai. Les mer om utstillingen her: RUOKTOT – en vandreutstilling
    Skjermbilde 2025-01-21 kl. 11.34.04
    Høvikodden
    01.02.2026 - 20.12.2026

    Familieomvisning: Kunstdetektivene

    Velkommen til omvisninger tilpasset barn og familier – bli med å oppklare mysteriene på Henie Onstad Kunstsenter på Høvikodden! Henie Onstad Kunstsenter er et skattkammer som rommer store verdier, historikk, og ikke minst mystiske hendelser. Samlingen inneholdt opprinnelig 100 malerier og består i dag av mer enn 8000 kunstverk. Dermed er kunstsenteret også en yndet plass for mystikk, forsvinninger og annet lureri, og vi trenger noen dyktige detektiver til å løse disse gåtene og passe på at kunsten kommer til rette. Med øye for detaljer, oppklaringsinstinkt og forstørrelsesglass ønsker vi barnas hjelp til å holde orden på fanteri og annet muffens som kan forekomme på et kunstsenter. Her dukker det stadig vekk opp nye oppdrag som kun en kunstdetektiv kan løse! Opplev kunst og mysterier sammen – møt opp klokken 12:00 på søndager og bli med å oppklare mysteriene på Henie Onstad Kunstsenter. Kunstdetektivene har egne omvisninger hver søndag fra kl. 12:00 til kl. 12:30. Ved stor pågang blir det arrangert en ekstra omvisning kl. 12:30. Det er begrenset antall plasser per omvisning. Se oversikt over hvilke utstillinger her: https://www.hok.no/arrangementer/familieomvisning Kombiner gjerne søndagen med et besøk i Labben hvor barna kan prøve seg på forskjellige kreative oppgaver. Gratis med museumsbillett, for alle under 18 år og klubbmedlemmer.
    Skjermbilde 2026-01-15 kl. 10.55.21
    Høvikodden
    01.02.2026 - 19.04.2026

    ANIMOID Ann Lislegaard

    Utstillingen gir et innblikk i et grensesprengende kunstnerskap som på flere måter har hatt betydning for utviklingen av samtidskunsten. Ut fra en langvarig interesse for science fiction skaper hun oppslukende verk som omhandler rom, kjønn, tidsreiser, og kommunikasjon mellom arter. Utstillingen blir hennes første omfattende presentasjon i Norge på nær to tiår og vil fylle Prisma-salene med rundt ti hovedverk fra 1990-tallet og frem til i dag. I Prisma-salene møter publikum blant annet lyder hentet fra utryddede fuglearter, tegninger på museets vegger laget av kunstneren under hypnose, og animasjoner av hybride figurer som opptrer som budbringere og visjonære aktører. Verkene spenner fra skulptur og neon til monumentale videoinstallasjoner som utfordrer vår forståelse av verden. I ANIMOID inviterer Lislegaard oss inn i spekulative univers som ikke bare peker mot fremtiden, men også stiller grunnleggende spørsmål om vår samtidige eksistens: Hva vil det si å være menneske i et historisk øyeblikk preget av digital transformasjon og omfattende økologisk krise? Lislegaard (f. 1962) er født og oppvokst i Norge. Hun har i mange tiår bodd og arbeidet i New York, og er i dag bosatt i København. Kurator for utstillingen er Susanne Østby Sæther. Utstillingen er utviklet i samarbeid med ARKEN Museum for samtidskunst (Danmark), Kunstmuseum Wolfsburg (Tyskland) og Museum of Contemporary Art Kiasma (Finland), og vises først på Henie Onstad. Utstillingen er støttet av Ny Carlsbergfondet, Kulturdirektoratet, Fondet for dansk-norsk samarbeid og Danmarks ambassade, Oslo. Parallelt med Henie Onstads Lislegaard-utstilling åpner Astrup Fearnley Museet utstillingen Grammars of Light (6. februar – 10. mai), hvor Ann Lislegaard er en av tre kunstnere. Et felles sideprogram vil gi publikum mulighet til å fordype seg i kunstnerskapet på tvers av to institusjoner.
    Kunstekspedisjonen for hele familien
    Bergen
    19.04.2026

    Kunstekspedisjonen for hele familien

    Med fortellerteater, musikk og performance skapes nye eventyrlige kunstoppdagelser for små og store hvor rett er galt, stygt er fint og farlig er trygt. Denne dagen går kunstferden til Lysverket og utstillingen Kunst.Hånd.Verk. Etterpå kan du fortsette til verkstedet vårt i Permanenten - her kan du bli så lenge du vil. Til dette arrangementet kan du bruke Kodepass. Hva er Kodepass? Kodepass er et gratis opplevelseshefte for barnefamilier. Kodepass hentes i resepsjonen. I Kodepasset kan du fylle inn alle utstillinger, verksteder, konserter som du kan oppleve på Kode gjennom året. I tillegg arrangeres en felles kunstekspedisjon til alle Kodes syv museer, hvor du sammen med andre kan få forunderlige opplevelser. Vårens kunstekspedisjoner: 15. februar - Permanenten, Frits Thaulow-utstillingen 19. april - Lysverket, utstillingen Kunst. Hånd. Verk. 10. mai - Stenersen, Vibeke Tandberg fotoutstilling 7. mai - Lysøen, Ole Bulls øy Praktisk informasjon: Alder: Passer fra 5 år og oppover. Pris: – Ordinær voksen: kr 200, - – Kode-medlem: gratis – Barn: gratis Oppmøte: Lysverket Tid: 19. april kl. 12.00 Varighet: 45 minutter. Begrenset antall plasser: husk å reservere plass. Billetten gir tilgang til alle Kode-museene hele dagen.
    Bestill
    Heldagskurs i glassblåsing
    Bergen
    14.02.2026 - 25.04.2026

    Heldagskurs i glassblåsing

    Oppdag den unike opplevelsen av å forme glødende glass i dette introduksjonskurset i glassblåsing. Under veiledning av S12s verkstedsmester lærer deltakerne grunnleggende teknikker i varmt glass, jobber sammen i glasshytten og lager tre objekter. Brevpresse Glasskule Drikkeglass Alder: 18+ Varighet: 10-16 (inkludert pause 30 min) Pris: 2800 kr pr. person / 2000 kr for studenter eller medlemmer av NK/NBK Kurset er tilpasset nybegynnere og gir en sjelden mulighet til å utforske materialet gjennom en hel dag med praktisk arbeid. Merk: alt glass må avspennes i ovnen over natten. Ferdige arbeider kan hentes neste dag eller etter avtale.
    Bestill
    Utstilling: Citra Sasmita, Who Stole the Sky
    Stavanger
    13.03.2026 - 16.08.2026

    Utstilling: Citra Sasmita, Who Stole the Sky

    Kunsthall Stavanger er stolte av å presentere en omfattende separatutstilling av den balinesisk kunstneren Citra Sasmita. Utstillingen vil være den første presentasjonen av Sasmita i Norden. Utstillingen består av nye, stedsspesifikke verk, der flere er utviklet i samarbeid med håndverkere på Bali. Kunstnerskapet til Sasmita er kollektivt forankret i både metode og innhold. Kunst blir her et møtepunkt for minner, kropp, natur og åndelighet. I utstillingen presenterer Sasmita malerier, tekstilverk og skulptur. Her tar hun et oppgjør med den postkoloniale arven på Bali og gjenforfatter egen historie og kunsttradisjon fra et matriarkisk perspektiv. Publikum blir tatt med i en multisensorisk opplevelse, der de sanselige erfaringene oppmuntrer til dypere introspeksjon. Her står naturen og kosmos i fokus, som en naturlig del av hvem vi er og hvordan vi beveger oss gjennom livsløpet.
    Bestill
    SLEKTSLINJER, en utstilling av Andreas Lian
    Risør
    07.03.2026 - 05.04.2026

    SLEKTSLINJER, en utstilling av Andreas Lian

    Andreas Lian viser SLEKTSLINJER, en utstilling med skulptur, relieff, tresnitt og jerntrykk i Galleri Kunstparken. Utstillingsåpning lørdag 7. mars kl 12.00. Åpningstider: Lørd - sønd kl 12.00-16.00. Utstillingen står til søndag 5. april. Velkommen!
    Trilletur med omvisning og sangstund
    Trondheim
    27.02.2026 - 12.06.2026

    Trilletur med omvisning og sangstund

    Ta med babyen og kom på en trivelig omvisning og sangstund i Rockheims hovedutstilling! Omvisningen er lagt til rette for foresatte/besteforeldre med baby, som ønsker litt kulturelt påfyll. I forlengelse av omvisningen synger vi kjente barnesanger og gjør sangleker sammen med de små i vårt Knutsen og Ludvigsen-rom. Omvisningen og sangstunda varer til sammen ca. 1 time. Barnevogner kan tas med under omvisningen. Vi anbefaler å ha med bæresele. I 5.etasje har vi Panorama Restaurant der det er handicaptoalett med stellebord. Vi har også stellerom i 1. etasje. Ta gjerne med eget babyteppe til sangstunden. Omvisning og sangstund er inkludert i inngangsbilletten. Inngangsbillett til voksne kan kjøpes i kassa når dere kommer til Rockheim, eller på nett her. Husk å bestill plass til baby her: Trilletur med omvisning og sangstund - Rockheim
    Bestill
    Tegnekurs for begynnere
    Paradis
    04.02.2026 - 22.04.2026

    Tegnekurs for begynnere (for voksne)

    Velkommen til mitt tegnekurs for begynnere (for voksne) i Bergen! Lær utvidede grunnleggende tegneferdigheter og eksperimenter med forskjellige verktøy og teknikker! Kurset finner sted i 3. etasje i atelier- og kunstgallerihuset Gyldenpris Kunsthall ved Hopsfossen (Paradis) i den koselige atmosfæren i HABITAT-rommet ("Habitat Artspace"). *** I dette kurset skal du lære deg både grunnleggende og avanserte tegneferdigheter, og du kan eksperimentere med forskjellige verktøy (grafitt, kull, tusj / blekk) og teknikker. Les mer: https://anneflad.com/en/courses/drawing-course-in-norwegian-for-adults/ Påmeldingsfristen er 28. januar
    TEMAKVELD Borddekking
    Klæbu
    15.04.2026

    TEMAKVELD Borddekking

    En dag med fokus på borddekking i mange forskjellige stiler😊 Hva passer sammen, mengde, tekstur, tips og ideer. Det blir enkel servering, åpen butikk og masse inspirasjon 🥰 Begrenset med plasser, ta kontakt for påmelding. Deltakelse Kr 200,- pr person🤗
    Tegnekurs for nybegynnere
    Paradis
    02.02.2026 - 27.04.2026

    Tegnekurs for nybegynnere (på spansk) - for voksne | "dibujARTE"

    Velkommen til mitt tegnekurs for nybegynnere (for voksne & på spansk) i Bergen! Hvem som helst kan lære å tegne! Og det er aldri for sent for det :) . Har du lyst til å lære grunnleggende tegneferdigheter? Snakker eller lærer du spansk og vil du gjerne ha en mulighet til å bruke og øve den litt? Da kan dette kurset være noe for deg! :) For (ny)begynnere - ingen tegnkunnskaper nødvendig! Kurset finner sted i 3. etasje i atelier- og kunstgallerihuset Gyldenpris Kunsthall ved Hopsfossen (Paradis) i den koselige atmosfæren i HABITAT-rommet ("Habitat Artspace"). Mer informasjon om kurset: anneflad.com/en/courses/dibujarte/
    9(27).jpg
    Trøgstad
    01.05.2026

    Bug-In#30

    Velkommen til Bug-In.no! Norges eldste VW treff! Siden starten i 1987 har Bug-In Norway gått fra å omhandle kun luftkjølte klassikere til å bli et møtepunkt også for vannkjølte Volkswagen. Vi sees på Bug-In#30!
    Tegne- og malekurs
    Bergen
    11.04.2026 - 18.04.2026

    Tegne- og malekurs 3: Menneskekroppen og portrettet - lær å se! Helgekurs uke 15 og 16, lørdag og søndag våren 2026

    Faglærer: Elke Karnik Når: 2 helger, uke 15 og 16, lørdag og søndag, kl. 10-15 Plasser: 11 pr. kurs Nivå: ingen krav til forkunnskaper, passer for flere nivåer Pris: 6 000 kr* Om kurset: Figurtegning har i alle år vært et grundig studie på tradisjonelle kunstakademier og byr på alle utfordringer innenfor tegnefaget. Menneskekroppen er trolig det mest relevante motivet for gjenkjennelse; og som man sa i antikken: "målestokken for alt". På kurset jobber vi med kroki, det betyr raske tegninger som hjelper oss å slappe av og bli fokuserte. Vi øver oss på å få det som er vesentlig ned på papiret. Så går vi over til lengre stillinger hvor vi har mer tid til å gå inn i detaljene. Vi ser på arbeider fra kunsthistorien underveis. Etter hvert introduseres også farge. Det blir lagt vekt på individuell veiledning for å finne sin egen stemme og sitt eget uttrykk. Vi fokuserer på forskjellige problemstillinger innenfor tegning og maling i gruppen gjennom ulike øvelser. Kurset egner seg for både nybegynnere, viderekomne og de som har tatt kurset tidligere. Vi opplyser om at modellen er naken. Kurset inkluderer materialer som kroki- og kraftpapir, akrylmaling, kull og noen pensler. Ta med skisseblokk (minimum A3) om du vil!
    Bestill
    336739186_1570975003397422_930755619153636618_n
    Stavanger
    12.04.2026 - 11.04.2026

    Motormesse Autopia Expo på Stavanger Forum

    Denne helgen fyller Autopia Expo 8 haller i Stavanger Forum med opplevelser for alle med ekte lidenskap for fart, bil og motor. Opplev splitter nye modeller fra importørene, rå sports- og superbiler, klassiske biler og motorsykler – oldtimers og youngtimers, unike kjøretøy og utstillere med bilutstyr, tilbehør og rekvisita.Egen stor motorsporthall, med blant annet driftingkonkurranse. Praktisk informasjon Åpningstider Fredag 10. april kl.12 - 18 Lørdag 11. april kl. 10 - 18 Søndag 12. april kl. 10 - 17 Barn under 10 år i følge med voksne: Gratis *Ungdom må fremlegge skolebevis e.l. Ledsagere til personer med nedsatt funksjonsevne som ikke kan gå alene, kommer gratis på messen ved fremleggelse av gyldig ledsagerbevis. Honnør, gyldig for alle som har fylt 67 år, eller har honnørkort.
    Bestill
    Kurs i skjespikking
    Bergen
    11.04.2026 - 15.04.2026

    Kurs i skjespikking – Spoon carving med kunstner Amber Ablett

    Hver enkelt deltaker vil ved slutten av dette kurset ha laget en skje av ferskt trevirke som de kan ta med seg hjem – spikket med egne hender ved hjelp av tradisjonelle treskjæringsteknikker. Man får med seg kunnskap om ulike lokale tresorter og hvordan man kan fortsette å spikke hjemme. Spoons // Ignoring er et flergrenet prosjekt som gjennom spikking, workshops, tekst og installasjon utforsker både behov for å vende seg bort fra omgivelsene og behov for å møtes i et fellesskap. Det er ett av flere arbeider hvor Ablett undersøker hvordan sted og tilhørighet har betydning for hvordan vi kommuniserer med hverandre. Kunstner Amber Ablett har gjennom prosjektet sitt Spoons // Ignoring utforsket treskjæring som meditativ praksis sammen med publikum siden 2018. Verkstedet vil foregå delvis på engelsk og norsk. Dette verkstedet er en del av programmet til utstillingen KUNST.HÅND.VERK · Amber Ablett (f. 1986 i London, Storbritannia) er kunstner og skribent med base på Osterøy. Hun er utdannet ved Bath School of Art and Design, Camberwell College of Arts (London) og Kunst- og designhøgskolen i Bergen. · Nylige og kommende utstillinger inkluderer: Kunstnernes Hus, Oslo (2026); Coast Contemporary (2025); Atelier Nord, Oslo (2025); Borealis Festival for Experimental Music (2023, 24); Bergen Kunsthall (2023); Kunsthuset Kabuso, Øystese (2023). Praktisk informasjon: Sted: Permanenten (Verkstedet i første etasje). Tid: Lørdag, 11. april kl. 16-19 Pris: 850,- (inkluderer alt av materialer) Maks kapasitet: 12 deltakere Nedre aldersgrense: 15 år
    Bestill
    Kunstkvarter
    Bergen
    08.04.2026

    Kunstkvarter: I alle regnbuens farger: Prydglass av Louis C. Tiffany

    I Kodes samlinger finnes en serie vaser av den berømte glasskunstneren Louis Comfort Tiffany (1848-1933), som på slutten av 1800-tallet ble verdenskjent for sine «favrile glass». Disse glassarbeidene kjennetegnes av en regnbueskimrende overflate, og er ofte utformet med blomster og plantevekster – i tråd med art nouveau-bevegelsens naturfascinasjon. I dette kunstkvarteret kan du lære mer om Tiffanyglass, som Kode anskaffet på Pariserutstillingen i 1900 – og hvor Tiffanys arbeider fikk stor internasjonal oppmerksomhet. Presentasjon av gjenstanden holdes av kurator for kunsthånd og design, Morten Spjøtvold. Praktisk informasjon: Pris: – Ordinær voksen: kr 175 – Kode-medlem: gratis – Barn: gratis Oppmøte: Rasmus Meyer Tid: kl. 16.00 Begrenset antall plasser: husk å reservere plass. Billetten gir tilgang til alle Kode-museene hele dagen.
    Bestill
    Utstilling: «Iter Subterraneum»
    Bergen
    01.02.2026 - 05.04.2026

    Utstilling: «Iter Subterraneum»

    «Iter Subterraneum» er en gruppeutstilling inspirert av Ludvig Holbergs roman Niels Klims reise til den underjordiske verden (1741), ofte omtalt som Nordens første science fiction-roman. Fortellingen følger en mann som faller gjennom et hull i jorden under Bergen og oppdager et samfunn styrt av tenkende trær. Her forenes opplysningstidens tro på fornuft og fremskritt med fantasi, satire og spekulativ tanke. I Holbergs underjordiske univers besitter trærne både moral og rasjonalitet. I dag kan romanen leses som en tidlig refleksjon over økologi og utopisk tenkning, der forgrening og sameksistens utfordrer menneskets forestilling om overlegenhet. Utstillingens tittel refererer til Holbergs latinske originaltittel på boken og peker mot en reise som utspiller seg under jorden, i rom som ofte forbindes med det skjulte, det oversette og det ubevisste. «Iter Subterraneum» leser Holbergs underjordiske reise på nytt, med blikket vendt mot plantenes verden. De tenkende trærne blir her et bilde på andre former for sansning og fornuft, måter å oppfatte og organisere verden på som ikke har mennesket som målestokk. De underjordiske og utopiske landskapene åpner seg som spekulative rom for å tenke med naturen, i stedet for om den. I Sal 1–4 presenteres verk av ti kunstnere fra ulike geografiske og språklige sammenhenger, som på forskjellige måter undersøker forbindelser mellom natur og teknologi, mytologi og vitenskap, kropp og materiale. Flere av arbeidene vender blikket bort fra mennesket og mot livsformer, fortellinger og erfaringer som vanligvis befinner seg i randsonen. Som hos Holberg rommer flere av arbeidene både en tro på kunnskapens muligheter og en grunnleggende tvil om menneskets plass i naturens orden. Kunstnernes verk kretser rundt temaer som planteintelligens, spekulativ fiksjon, utopisk tenkning og økologisk refleksjon. Flere nærmer seg disse spørsmålene gjennom perspektiver som forskyver blikket fra mennesket til livsformer og fortellinger som tidligere har vært oversett, glemt eller skjult. Som hos Holberg finnes det også i utstillingen en oppmerksomhet mot det ikke-konforme – mot kropper, begjær og eksistenser som ikke lar seg plassere. Det mytiske og det vegetale glir over i hverandre som ulike former for liv som overskrider normer, og som vokser sideveis snarere enn oppover. Gjennom skulptur, film, maleri, collage og performance åpner kunstnerne for spekulative rom der planter, sopp, insekter og menneskekropper inngår i skiftende relasjoner. Utstillingen nærmer seg utopisk tenkning, ikke som et endepunkt, men som en bevegelse, en måte å orientere seg på i møte med natur, kunnskap og forestillingsevne. I Sal 5 utvides «Iter Subterraneum» med et historisk og litterært perspektiv. Et utvalg historiske utgaver av Niels Klims reise til den underjordiske verden presenteres i samarbeid med Spesialsamlingene ved Universitetsbiblioteket i Bergen, fra den latinske originalutgaven Nicolai Klimii Iter Subterraneum (1741) til senere oversettelser på dansk, norsk og andre språk. Sammen med illustrasjoner, grafiske fortolkninger og senere kunstneriske bearbeidelser gir utvalget et innblikk i hvordan Holbergs underjordiske reise har fortsatt å bli lest og videreført over tid. Et kort essay følger utstillingen som et tillegg for dem som ønsker å fordype seg videre i de litterære, historiske og teoretiske perspektivene som har informert utstillingen.
    Kusama13_HOK
    Høvikodden
    01.02.2026 - 31.12.2026

    Yayoi Kusamas Hymn of Life

    Hymn of Life er en 50 kvadratmeter stor installasjon som du kan gå inn i. På sin særegne måte har Yayoi Kusama (f.1929) konstruert rommet med speil både på vegger og på gulv, noe som gjør at opplevelsen av å være i dette rommet, med pulserende lamper som forandrer farger, gir en svært original opplevelse, rom for refleksjon og en verden publikum kan speile seg selv i. Polkadottdronningen Kusama er verdenskjent for sitt univers av friske farger og viltvoksende mønstre som dekker overflater og sprer seg utover hele rom. I midten av denne grenseløse visuelle verden står Kusama selv. Hun er en unik og banebrytende kunstpersonlighet hvis arbeid i over 60 år har spilt en sentral rolle i utviklingen av samtidskunsten. Kusamas uttrykk står fremdeles som et dypt originalt bidrag til etterkrigstidens kunst, og til neo-avantgarden. Kusama finner sine motiver i den indre virkelighet. Siden hennes tid i sentrum av New Yorks avantgarde har hennes kunst kretset rundt de samme grunnleggende temaene: Fantasier om uendelighet, svimlende psykologiske rom man kan forsvinne i, og lengselen etter å bli slukt av verden. I Kusamas kunst er uendelighet både et kosmisk rom, en spirituell idé og et bunnløst psykologisk dyp. Tiltrekningen til dette store intet er preget av både lyst og angst. Installasjonen Hymn of Life ble laget spesielt for utstillingen med Yayoi Kusama på Henie Onstad i 2016. Innkjøpet av verket er nå muliggjort gjennom en storslått gave fra Sparebankstiftelsen DNB. Sjekk åpningstider for helligdager her // Gratis inngang for alle under 18 år.
    Runa Halleraker 'Shivers in Form'
    Bergen
    10.04.2026 - 19.04.2026

    Runa Halleraker 'Shivers in Form'

    Velkommen til utstillingsåpning fredag 10. april kl. 18 – 21. Utstillingen vises t.o.m. søndag 19. april. Åpningstider: Alle dager kl. 12 – 16, unntatt mandag som er lukket. Shivers in Form er en stedsspesifikk utstilling av Runa Halleraker. Den består av abstrakt-figurative maleriske arbeider og tar utgangspunkt i USF sin arkitektur. Prosjektet undersøker byggets betydning, og spenningene mellom virkelige og forestilte oppfatninger som oppstår i møte med ulike rom. Kunstneren bruker motiver fra USF funnet både i fotografisk arkivmateriale og kunstnerens egne fotografier. Motivene bearbeides i taktile og emosjonelle billedrom, med bruk av løse, lagoppbygde påføringer og strøk. Bygget opp med sterke fargepaletter som overdriver, forfører og bryter med normativ fargesymbolisme, søker kunstneren å gi form til mentale oppfatninger av sted og tid. Runa Halleraker (de/dem) arbeider med maleri, tekstil, installasjon og tekst. Ved å bruke abstraksjon som arkitektoniske bearbeidelser, forsøker de å løfte frem de usynlige lagene ved et sted. Dette kan være forsøk på å gi form til indre følelser, fiktive elementer, oversette hjørner eller objekter knyttet til historiske kontekster. Runa har sin bachelor (2020) og master (2022) i billedkunst fra Kunstakademiet i Bergen, og har studert maleri ved Camberwell – University of Arts London (2019) og kunstfotografi ved Norsk Fotofagskole (2016). Halleraker har blant annet hatt utstillinger ved CGP Gallery, London (2019), Färgfabriken, Stockholm (2020), Studio K, Kvernaland (2021), Galleri Blunk, Trondheim (2021), Kiosken Studio, Bergen (2021), Galleri LNM, Oslo (2023), Bømlo Kunstlag (2024) og Tag Team, Bergen (2025). Utstillingen er støttet av Bergen Kommune og Kunstsentrene i Norge. Kunstnernes nettside. www.runahalleraker.com
    Bestill
    Foredrag: Bleken i Vålerenga kirke
    07.04.2026

    Foredrag: Bleken i Vålerenga kirke

    Tirsdag 7. april ønsker Håkon Bleken senter velkommen til et foredrag om kunst, rom og teologi med utgangspunkt i Vålerenga kirke hvor Blekens glassmalerier møter Emanuel Vigelands fresker. Foredraget finner sted kl. 18.00 på Håkon Bleken senter. Kveldens foredragsholder har skrevet boken Vålerenga kirke - Kirken, brannen og kunsten (2024) som presenterer Emanuel Vigelands kirkekunst i den opprinnelige Vålerenga kirke før den brant i 1979, og gjenreisingen med glassmalerier av Håkon Bleken. I foredraget presenterer Schaufler Håkon Blekens glassmalerier i Vålerenga kirke i lys av kirkens særegne arkitektur, Emanuel Vigelands fresker og glassmalerier, og kirkens gjenreisning etter brannen. Han belyser samspillet mellom kunst, rom og teologi, og hvordan gjenoppbyggingen ble et møte mellom to store kunstneriske uttrykk i norsk kirkekunst. Medlem i Kunstklubben? Da har du gratis inngang. Bruk din Kunstklubb-kode når du bestiller din billett. Koden finner du på ditt sesongkort som du skal ha få tilstendt på mail. Trykk "vis sesongkort" for å se kode.
    Bestill
    Påske på Vitensenteret
    Trondheim
    30.03.2026 - 06.04.2026

    Påske på Vitensenteret

    Påske på Vitensenteret - lær og lek med roboter! I påska er temaet på Vitensenteret roboter, og vi inviterer små og store oppdagere til spennende aktiviteter hver dag. Her kan du lære å programmere både bieroboten Beebot og robotbilen Bit:bot, og oppleve morsomme og lærerike aktiviteter i utstillingen. Den nye robothunden vår vil også ha sitt eget show - og i løpet av påska avslører vi navnet på hunden! I planetariet kan du høre den koselige fortellingen «Historien om påskeharen», eller bli med på romreise i showet «Månesafari», hvor du lærer om spennende måner i solsystemet. I tillegg viser vi kule kjemi- og fysikkeksperimenter i vitenshowet, filmen «Til verdensrommet og hjem igjen», og vi har også en spennende påskeløype i utstillingen du kan prøve deg på. Program 30. mars, 31. mars og 1. april 10.45–11.15 – Bieroboten Beebot 11.30–12.00 – Planetarieshow: Historien om påskeharen 11.30–11.45 – Robothund: demo og lansering av navn 11.45–13.15 – Robotbilen Bit:bot 12.30–13.00 – Planetariefilm: Til verdensrommet og hjem igjen 12.45–13.00 – Robothund: demo og lansering av navn 13.30–14.00 – Vitenshow 14.30–15.00 – Planetarieshow: Månesafari 15.30–16.00 – Aktivitet/show 28. mars – 6. april 10.45–11.15 – Bieroboten Beebot 11.30–12.00 – Planetarieshow: Historien om påskeharen 11.45–13.15 – Robotbilen Bit:bot 12.30–13.00 – Planetariefilm: Til verdensrommet og hjem igjen 13.30–14.00 – Vitenshow 14.30–15.00 – Planetarieshow: Månesafari 15.30–16.00 – Aktivitet/show
    Bestill
    "I kunstnerens hage"  Tor-Arne Moen og Clare Woods
    Trondheim
    13.04.2026 - 22.05.2026

    "I kunstnerens hage" Tor-Arne Moen og Clare Woods

    Utstillingen «I kunstnerens hage» er en utstilling med Tor-Arne Moen og Clare Woods Tor-Arne Moen (f. på Notodden 1966) fyller 60 år 13. mai i år, og vi starter feiringen med å vise storformatmaleriet «Humlehimmel». «Så å si hver dag siden begynnelsen av juni har jeg tatt med meg en blomst eller en kvist fra hagen vår, satt den i vann og malt den samvittighetsfullt inn i et stort bilde som langsomt har tatt sin barokke form ettersom stadig nye vekster har blomstret eller bare lokket med sitt sommerlige, forgjengelige.» Tor-Arne Moen, 8. august 2025 Når sommerhagens blomster vel var festet til lerretet, ga han seg i kast med studier av Telemarks stemningsfulle tjern, noe som har resultert i en serie vakre og fargesprakende malerier av høstens vannliljeblader. Moens malerier får selskap av britiske Clare Woods. Det er en glede for oss å kunne vise grafiske arbeider av henne til et trøndersk publikum for første gang. Woods har i den senere tiden arbeidet med stilleben-motivet, men vi viser også et større spekter i motivvalg i utstillingen. Hun har en imponerende cv med mange separatutstillinger både i hjemlandet og internasjonalt, og er representert i en rekke offentlige samlinger. Hun åpner blant annet en større museumsutstilling i London i sommer; «A Garden Without Seasons» ved Pitzhanger Manor & Gallery. Tor-Arne Moen har festet arbeidet med «Humlehimmel» på film, som vises under utstillingen. Vi håper utstillingen vil gi publikum et vakkert pusterom i en urolig verden, og en forsmak på sommerens overflod av vekster og farger.
    Helger på Vitensenteret
    Trondheim
    21.03.2026 - 28.06.2026

    Helger på Vitensenteret

    Velkommen til en spennende dag på Trondheims kuleste opplevelsessenter! Vi tilbyr morsomme aktiviteter for store og små! I tillegg til å utforske vår interaktive utstilling kan du oppleve ulike planetarieshow og vitenshow, se filmer i planetariet, delta på forskjellige aktiviteter og verksteder. Trykk her for å se dagens program.
    Bestill
    Påska på Rockheim
    Trondheim
    31.03.2026 - 05.04.2026

    Påska på Rockheim

    Få med deg omvisninger og aktiviteter - hver dag i påska på Rockheim . Delta i morsom musikkquiz, oppdag norsk populærmusikk på 40 minutter og produser elektronisk musikk i Lydlab! Utforsk også museet på egenhånd og besøk restaurant Rockheim Panorama og museumsbutikken. Daglig påskeprogram 31. mars - 5. april: Kl. 11:15 Norsk populærmusikk på 40 minutter Kl. 12:00 Barnas rockejakt Kl. 13:00 Musikkquiz Alt inkludert i inngangsbilletten. Gratis inngang for barn under 16 år i følge med en voksen. Aktiviteter for barn gjennom hele dagen: Skattejakt: Let etter ledetrådene i hovedutstillingen, og finn løsningsordet! Passer for familier og barn over 5 år. Aktivitetshefte: Morsomt aktivitetshefte hvor barna kan gjøre oppdagelser i utstillingen og løse oppgaver!
    Utstillingsåpning: «Øvelser i å reparere» – Erle Saxegaard
    Trondheim
    16.04.2026

    Utstillingsåpning: «Øvelser i å reparere» – Erle Saxegaard

    En utstilling du ikke bare ser – men opplever. En fysisk og sanselig opplevelse der kroppen, materialer og rom møtes. Velkommen til åpningen. Gjennom skulptur og installasjon skapes et rom du kan bevege deg i, komme tett på og oppleve med sansene. Arbeidene til Erle Saxegaard tar utgangspunkt i kroppen – ikke som noe perfekt, men som noe som forandres, tilpasser seg og fortsetter. Kom og opplev utstillingen for første gang. Gratis inngang. Serveres vin. Velkommen!
    🎨Vårutstilling 2026
    Ranheim
    25.04.2026 - 26.04.2026

    🎨Vårutstilling 2026

    Velkommen til vårens kunstutstilling med Ranheim Maleforening! 🌻 Helgen 25.–26. april åpner vi dørene på Folkets Hus på Ranheim, hvor du kan oppleve et variert utvalg av kunst laget av våre medlemmer. Her finner du ulike uttrykk, teknikker og motiver – fra abstrakte og figurative malerier til skulpturer, kort og andre kreative kunstuttrykk! ✨ Ta turen innom for en inspirerende kunstopplevelse, en hyggelig prat og kanskje finner du et kunstverk som får bli med hjem 🖼️ Det blir også salg av kaffe, te, bakverk og kaker, så du kan ta en liten pause og nyte stemningen i utstillingen! ☕️🍰🥐 📍 Folkets hus, Ranheim 🗓 25.–26. april 🕚 Kl. 11:00–17:00 begge dager Parkering: Gjesteparkering merket folkets hus. Ellers er nærmeste parkeringsplass ved Ranheimshallen eller ved Krafthallen. Kollektivt: Buss nr. 1 til Ranheim idrettsplass. Se rutetider på atb.no Gratis inngang – alle er hjertelig velkommen! 🌼
    Nevena Ekimova: «BRAID»
    26.03.2026 - 19.04.2026

    Nevena Ekimova: «BRAID»

    Nevena Ekimova er artist in residence ved Lademoen Kunstnerverksteder (LKV) fra mars til mai 2026. Til sin utstilling på BABEL vil hun bygge et nytt skulpturelt verk sammen med publikum. Dette er et arbeid under utvikling som er åpent for deltakelse gjennom hele utstillingsperioden. Alle som vil er velkomne til å bidra. Verdens mest berømte fletter (eller i hvert fall i min verden) er de som pryder hodet til Pippi Langstrømpe, skapt av Astrid Lindgren. Hennes fantastiske historie er også hovedgrunnen til at jeg begynte på skandinaviske studier for to tiår siden, som en litt klossete tenåring uten anelse om hva jeg ville gjøre med livet mitt, men med en vag forestilling om eventyr i fremmede land og butikker som bare solgte godteri (vi hadde ingen slike). Jeg er ikke helt sikker på når det visuelle bildet av en flette først dukket opp, men det var et sted midt i en lang e-postutveksling med Petter, kunstnerisk leder for BABEL. Utstillingsrommet var tidligere en skolegymsal, så jeg forestilte meg innsiden av et enkelt parallellogram. Jeg så noe presse seg frem fra tomrommet, flette seg langs veggene, bokstavelig talt vokse ut av dem, helt til det ble noe eget. Det måtte være en vekst, en gradvis fremvoksende tilstedeværelse. Åpningen skulle finne sted mindre enn to uker etter at jeg ankom, så en utstilling i vanlig forstand, med noe ferdig til å vises på åpningskvelden, var uaktuelt. Jeg overrasker fortsatt meg selv når jeg oppdager at jeg fremdeles liker å kaste meg ut i ting med hodet først. Jeg bygger noe på stedet, sa jeg. Åpne dører, alle er invitert til å være med. Begynne i det små og se hvor stort det blir, antar jeg. Uansett. Jeg er tilbake i Norge, etter å ha hatt det som føles som et helt liv her, for mange år siden. Frem og tilbake, eller kanskje er det en sirkel, eller en spiral. Eller en flette. Nye tråder legges til, det blir større og mer solid, helt til jeg, som når man avslutter en prestekragekrans, går tilbake til begynnelsen. Kunstkarrieren min startet her, egentlig ganske tilfeldig, takket være et utvekslingsprogram som tilfeldigvis tilbød noen kunstkurs på en folkehøgskole. Selv om (eller kanskje nettopp fordi) den myke lokale dialekten og alle de andre minnene fortsatt ligger et sted i bakhodet mitt, er det litt trist å være den nye i byen igjen. Men min egen vrangforestilling er at jeg er verdens sterkeste jente. Jeg skal skape venner ut av ingenting. Det får jeg også til. Jeg inviterer alle. Jeg bygger en lekeplass for oss. Bare vent. Beste hilsener, Nevena (Skrevet på veien mellom Gabrovo (Bulgaria) og Trondheim, 23.02.–01.03.2026)
    Kunstnerpresentasjon og workshop: Nevena Ekimova
    08.04.2026

    Kunstnerpresentasjon og workshop: Nevena Ekimova

    Velkommen til en kunstnerpresentasjon og workshop med gjestekunstner og utstillende kunstner Nevena Ekimova, onsdag 8. april kl. 18:00. Nevena Ekimova er gjestekunstner ved Lademoen Kunstnerverksteder (LKV) fra mars til mai 2026. Hennes utstilling «BRAID» vises for tiden på BABEL, og er en interaktiv, prosessbasert utstilling som tar form gjennom hele utstillingsperioden. Dette pågående arbeidet er åpent for deltakelse gjennom hele perioden. Den 8. april vil Nevena holde en kunstnerpresentasjon om seg selv, sin kunstneriske praksis og arbeidet hun gjør på BABEL. Etter presentasjonen inviteres alle til å fortsette å skape kunstverket sammen med kunstneren. Nevena Ekimova er en bulgarsk kunstner, for tiden basert i hjembyen Gabrovo. Hun har studert kunst i Norge og på Island, og tok sin BFA ved Valand kunstakademi i Göteborg, Sverige. I tillegg til å stille ut arbeider jobber hun ofte med institusjoner og skaper store offentlige prosjekter. Nevenas verk er visuelle og taktile, og inneholder ofte poetiske og performative elementer. De er som regel laget av gjenbruksmaterialer. Arrangementet er gratis og åpent for alle. Velkommen!
    Utstilling: «Brytningstid» – Veslemøy Lilleengen | Gratis inngang
    Trondheim
    01.03.2026 - 05.04.2026

    Utstilling: «Brytningstid» – Veslemøy Lilleengen | Gratis inngang

    Trøndelag senter for samtidskunst viser utstillingen Brytningstid av den Trondheimsbaserte kunstneren Veslemøy Lilleengen. Utstillingen er både en familiekrønike og en ode til kunstnerens fødested Ørlandet og hennes skogfinske slekt fra Hedmark. Lilleengen presenterer nye tekstile og skulpturelle verk med utgangspunkt i tradisjonshåndverk, arv, nøysomhetskultur og overlevelseskunnskap. Hun arbeider med tekstiler og naturmaterialer som jord, bjørk og lind, og med fargemetoden potteblått, i en praksis der bærekraft, gjenbruk og fellesskap står sentralt. I utstillingen danner et gammelt kjøkkenbord et samlingspunkt, og publikum ledes frem av en lang gulvløper av bjørkeris. Du kan også se verk fra langtidsprosjektet Norsk Bauta (2021–) og vegginstallasjonen Til minne om Lind (1904–2025), laget av pinner spikket fra et veltet tuntre på Ørlandet. Vidjespenning – en tradisjonell teknikk for binding og låsing – går igjen i flere arbeider, blant annet i veggskulpturen Sølje. Gratis inngang. Åpningstider: Ons–fre kl. 12–17 Lør–søn kl. 12–16 📅 Arrangementer i utstillingsperioden: • Lørdag 7. mars kl. 12.00 – Verksted i vidjespenning (krever påmelding) • Lørdag 21. mars kl. 12.00 – Trøndersk kakebord og skrøner / fortelleraften • Søndag 22. mars kl. 13.00 – Omvisning med Veslemøy Lilleengen Les mer: samtidskunst.no
    GRATIS Studentomvisninger på TKM
    Trondheim
    19.02.2026 - 23.04.2026

    GRATIS Studentomvisninger på TKM

    Gjennom fire ettermiddager denne våren inviterer Trondheim kunstmuseum deg som er student til eksklusive og helt GRATIS omvisninger i den samisk-finske kunstneren Outi Pieskis utstilling Eatnamastit Ingen påmelding er nødvendig, det er bare å møte opp i resepsjonen på TKM Bispegata. Ta med deg kollektivet, daten eller studiegruppen og bli med!
    Familiesøndag i april på TKM
    Trondheim
    12.04.2026 - 26.04.2026

    Familiesøndag i april på TKM

    Våren er her! Familiesøndag for april starter med en miniomvisning for å utforske kunster Teddy Røwdes maleier. Hun var en mester på å lage teksturer i malingen, slik at man nesten kan føle motivene med øynene. Etter miniomvisningen introduseres teknikker for å skape overflater i malerier med mye tekstur. Barna får male sine egne vårlige malerier med masse struktur i overflaten. Alle våre familiesøndager passer for barn i alderen i alderen 3-13 år. Våre museumspedagoger tilpasser aktiviteten etter ferdighetsnivå. Det er mulig å låne både t-skjorter og forklær
    Bestill
    Utstillingsåpning: "Et Svakt Hjerte "med panelsamtale
    Trondheim
    17.04.2026

    Utstillingsåpning: "Et Svakt Hjerte "med panelsamtale

    Velkommen til åpning av utstilling med panelsamtale. Gratis inngang. Hva skjer når papir, lys og rom brukes til å utforske følelser, vennskap og motstandskraft? Gjennom en workshop ved Kunsthall Trondheim har ungdom eksperimentert med papir som romlig materiale og lys som kunstnerisk uttrykk. Resultatet er en utstilling fredag 17.-søndag 19. april. Åpningen fredag 17. april starter med en omvisning etterfulgt av en panelsamtale med deltakere og ulike fagpersoner. Vi presenterer opplevelsene med arbeidet og løfter blikket mot større spørsmål: Hvordan opplever unge mennesker press i dag? Hvilken rolle kan kunstneriske prosesser spille når erfaringer, følelser og relasjoner utforskes i kunstneriske fellesskap? Sammen med ungdommene som har deltatt møter vi kunstnere og fagpersoner innen kunst, forskning og helse til en samtale om hva som kan oppstå i krysningspunktet mellom kunstneriske prosesser og unges erfaringer med psykisk helse. PROGRAM FREDAG 17.4: Åpning og omvisning i utstillingen kl 17.30 Panelsamtale kl 17.50 Utstillingen er ellers åpen: Lørdag 18. og søndag 19. april kl. 12-16 Paneldeltakere: Berit Haltvik With, Scenograf og kostymedesigner Knut Mork Skagen, Spesialist i barne- og ungdomspsykiatri, overlege ved Sykehuset Levanger Amalia Fonfare, Kunsthall Trondheim Flere navn kommer Kurator: Aimée Kaspersen Introduksjon av prosjekt: Lene Helland Rønningen Arrangementet er produsert av scenekunstkompaniet Fabula Rasa, i samarbeid med Kunstnerisk forskningslab ved Institutt for kunst- og medievitenskap, NTNU. Prosjektet Et svakt hjerte er støttet av Norsk kulturråd, Stiftelsen Dam, Torstein Erbos gavefond, Trøndelag fylkeskommune, Trondheim kommune, Scenekunstbruket, Sparebankstiftelsen SMN, NTNU (såkornsmidler)
    TEMADAG Borddekking
    Klæbu
    11.04.2026

    TEMADAG Borddekking

    En dag med fokus på borddekking i mange forskjellige stiler😊 Hva passer sammen, mengde, tekstur, tips og ideer. Det blir enkel servering, åpen butikk og masse inspirasjon 🥰 Begrenset med plasser, ta kontakt for påmelding. Deltakelse Kr 200,- pr person🤗
    Odin Austefjord 'Stillness'
    Bergen
    24.04.2026 - 03.05.2026

    Odin Austefjord 'Stillness'

    Velkommen til utstillingsåpning fredag 24. april kl. 18 – 21. Utstillingen vises t.o.m. søndag 3. mai. Åpningstider: Alle dager kl. 12 – 16, unntatt mandag som er lukket. NB: Ekstra åpningstid lørdag 25. april kl. 18 – 21. Gratis adgang. STILLNESS Stillness utforsker hva det vil si å være menneske i et samfunn der våre aktiviteter fortrenger naturen og skaper en usikker fremtid. I utstillingen møter du skulpturer av treverk satt opp mot industrielle materialer, satt sammen til en helhetlig installasjon som gir assosiasjoner til megalittiske monumenter og deres evne til å skape rom for undring og refleksjon – om menneskelighet, spiritualitet, liv og død – uten å gi konkrete svar. Materialbruken og helheten skaper en rituell stemning, samtidig som den åpner for dystopiske tolkninger: minner om noe som har vært, eller antydninger til en mulig fremtid.
    WergelandsHus_2024_StianNybru_eidvoll1814 (8)
    Eidsvoll Verk
    01.05.2026 - 30.09.2026

    Demokratisenteret Wergelands Hus ved Eidsvoll 1814

    Med nye og spennende og ikke minst innovative grep som skaper rom for opplevelser og refleksjon inviteres du med på en reise fra 1814 frem til i dag, med blikk inn mot framtiden. Utstillingen tematiserer våre felles utfordringer, muligheter og ansvar som aktive samfunnsborgere. Den nye utstillingen er det første store steget i en omfattende fornyelse av Eidsvoll 1814 sitt demokratisenter. Den historiske delen av utstillingen byr på et lærerikt tillegg til besøket i Eidsvollsbygningen, og passer for alle besøkende. I utstillingens største sal tar man steget inn i samtiden. Her inviteres særlig unge i alderen 15–20 år til å utforske trusler mot folkestyret og utfordringene demokratiske idealer står overfor i dag. Utstillingen tar i bruk spennende formidlingsgrep for å være aktuell og relevant. Det er lagt vekt på å skape rom for både opplevelser og refleksjon. For å tilby våre unge publikummere en spennende og nyskapende museumsopplevelse, har Eidsvoll 1814 samarbeidet tett med gode utstillingsdesignerne i danske YOKE. Du kan lese mer om utstillingen her Offentlig transport Fra Oslo S går det tog til Eidsvoll Verk hver halvtime, og turen tar ca. 30 minutter. Herifra er det en flott spasertur på ca. 20 minutter om du har lyst til å gå - om ikke kan du ta korresponderende buss som er inkludert i bussbilletten direkte til Eidsvoll 1814. Velkommen! Medlemsoppføring fra Visit Greater Oslo
    Bestill
    Saemien Sijte
    Snåsa
    03.02.2026 - 28.01.2028

    Gïejide goerebe – Vi følger sporene (Saemien Sijte)

    Gjennom historien har fortellingene om sørsamene i stor grad blitt skrevet av utenforstående. I denne utstillingen på Saemien Sijte er det vi selv som formidler vår historie, med egne stemmer og perspektive. Hovedutstillingen "Gïejide goerebe – Vi følger sporene" tar publikum med på en reise gjennom sporene etter samisk tilstedeværelse, slik de kommer til uttrykk i arkeologiske funn og skriftlige kilder. Like viktig er de historiene som har levd videre gjennom tradisjon, joik og muntlig overlevering. Sørsamisk kultur er ikke bare historie – den er levende og i stadig utvikling, formet gjennom århundrer med tilpasning og endring. Tidslinjen Utstillingen begynner da isen smeltet for 14000 år siden, og viser hvordan felles kulturarv – som helleristninger/bergkunsten – også er en del av samisk forhistorie. Med utgangspunkt i en tidslinje som starter rundt 12 000 år før vår tidsregning, forteller vi hvordan samisk identitet, språk og kultur etter hvert vokser frem. Underveis løftes sentrale arkeologiske funn og historiske hendelser fram, helt fram til vår egen tid. Gjenstander og kulturarv I denne utstillingen fårvi endelig vise frem vår kulturarv som er bevart i gjenstandssamlingen. Her vises både deler av den opprinnelige samlingen, gjenstander som er tilbakeført gjennom prosjektet «Bååstede», samt objekter som er donert til museet i senere tid. Vi bruker også digitale virkemidler i formidlingen. Utstillingen er bygd opp slik at deb passer ulike målgrupper og forkunnskaper, og gir mulighet for fordypning i temaer etter interesse. Sørsamisk i sentrum Tekster og lyd presenteres på 3 språk; sørsamisk, norsk og engelsk, med sørsamisk som hovedspråk. Det har vært et bevisst valg å gi det sørsamiske språket en tydelig plass – både visuelt og auditivt – i utstillingen. I utstillinga kan du også oppleve sørsamisk vuelie, joik, gjennom en egen lyttestasjon med gamle arkivopptak. Skapelsesmyten En rød tråd i utstillingen er den samiske skapelsesmyten, nedskrevet av den sørsamiske presten og forfatteren Anders Fjellner (1795–1876). Fjellner er særlig kjent for å ha gitt samene et nasjonalepos. Skapelsesmyten minner oss om menneskets ansvar for naturen og viktigheten av å ta vare på den – også for dem som kommer etter oss. Saemien Sijte er et sørsamisk museum og kultursenter i Villmarkskommunen Snåsa, som ligger midt i hjertet av det sørsamiske området. Museet er åpent tir, ons og fre: 11:00 - 15:00, tor: 12:00 - 18:00, med utvidet åpningstider i sommersesongen: hver dag fra 11-17. Velkommen til den permanente utstillingen på Saemine Sijte.
    Bibliofilia
    Stavanger
    01.02.2026 - 29.12.2026

    Bibliofilia - En utstilling om bokbinding på IDDIS

    “Don't judge a book by its cover” heter det på engelsk. Men i utstillingen Bibliofilia er det nettopp det alle gjør. For har mennesker noen gang tenkt på hvordan en bok er satt sammen? Er den limt eller sydd i ryggen? Er omslaget av papp eller kanskje skinn? Er det en maskin eller en håndverker som har laget den? I utstillingen Bibliofilia kan besøkende lære mer om bokbindingens historie og endringene som har skjedd i faget. Publikum kan se eksempler på ulike typer innbindinger, alt fra kunstnerbøker og deluxe innbindinger fra de siste årene, til unike innbindinger laget av pergamenter fra 1400-tallet. Alle kan også få prøve deg på håndverket selv! Bibliofilia: kjærlighet for bøker [fra gresk biblion 'liten bok'; og philia 'kjærlighet']. Utstillingen er sponset av Sparebankstiftelsen SR-bank.
    Bestill
    glassblåsing
    Bergen
    04.02.2026 - 15.04.2026

    4 ukers kveldskurs i glassblåsing

    Dette fireukerskurset gir en grundig introduksjon til glassblåsing, og gir deltakerne mulighet til å utvikle ferdigheter og selvtillit over flere økter. Hver uke bygger på den forrige gjennom veiledet undervisning i: Henting og forming av varmt glass Sikker praksis i verkstedet Bruk av farger Teamarbeid og assistanse Lage enkle blåste former Alder: 18+ Varighet: Fire onsdager (18:00–21:00) Pris: 6 500 NOK per person / 5 000 NOK for studenter eller medlemmer av NBK / NK Maksimum 4 personer per workshop Merk: Alt glass må avspennes over natten i ovnen. Ferdige arbeider vil være klare for henting dagen etter eller etter avtale.
    Skjermbilde 2025-01-21 kl. 11.42.38
    Høvikodden
    01.02.2026 - 19.12.2026

    Offentlig omvisning Henie Onstad

    Jo mer du vet om kunst, desto morsommere blir det! La Henie Onstads formidlere ta deg med inn i de aktuelle utstillingene. Kunstsenteret tilbyr offentlige omvisninger hver eneste søndag kl 13. Omvisningen er inkludert i museumsbilletten og gratis for klubbmedlemmer og alle under 18 år. Velkommen! Det er ikke offentlige omvisninger i juli. Se utstillingsprogram her
    SJIRAFFEN FESTIVAL 2026
    Trondheim
    24.04.2026 - 25.04.2026

    SJIRAFFEN FESTIVAL 2026

    Velkommen til Sjiraffen festival 2026 En inkluderende festival fylt med teater, dans, musikk, kunst og aktiviteter! Fredag 24. april og lørdag 25. april. Sted: Kultursenteret ISAK Billetter kjøper du på hoopla.no Årets tema er SAMMEN MOT UTENFORSKAP Festivalen vi ha fokus på samhold, inkludering og at alle kan være seg selv. Du skal få oppleve alle de unike talentene som finnes på Sjiraffen og i våre gjestegrupper! Gruppene har i år fått utfordringen å lage visninger i mange ulike scenske sjangere og det blir også utstilling og kunstneriske overrraskelser. PROGRAM Fredag: 18.00 Festivalåpning og kunstutstilling 19.00 Forestilling i amfisalen med kor og teater Lørdag: 14.00 Forestilling i amfisalen med musikk, teater og film 15.30 Konsert i kaféen og aktiviteter 17.00 Forestilling i amfisalen med dans og teater 19.00 Konsert i kaféen
    Bestill
    Kunsthistoriske foredrag på Stavanger kunstmuseum
    Stavanger
    04.02.2026 - 26.01.2028

    Kunsthistoriske foredrag på Stavanger kunstmuseum

    Program for våren 2024 Holger Vagn Koefoed foreleser om Lars Hertervig 14. februar Lars Hertervig – hans liv og hans kunst: Holger Vagn Koefoed (f. 1945) er en norsk kunsthistoriker og lektor ved Norges Musikkhøgskole. Han er òg førsteamanuensis ved Kunsthøgskolen i Oslo / Fakultet for visuell kunst. Koefoed har skrevet en rekke bøker om forskjellige kunstnere og ved denne anledningen vil han forelese om vår egen Lars Hertervig. Hva gjør kunsten når verden går under ved Trond Borgen 6. mars 2024 Dypdykk i to av verdens største kunstutstillinger, Veneziabiennalen og Documenta i Kassel 2022. Om vi vender oss mot to av verdens største kunstutstillinger i 2022, Veneziabiennalen og Documenta i Kassel, kan vi oppleve to motpoler i samtidskunsten: · den introverte, den som søker inn mot menneskets sinn og dype underbevissthet, · den ekstroverte, den som vender seg direkte mot samfunnets problemer og søker løsninger. Trond Borgens forelesning ser nærmere på disse kontrastene, og han vil også rette et historisk blikk på begge utstillingene. Verden blir aldri den samme? Verden rundt oss synes å gå helt av hengslene, og reaksjonene spenner fra apokalyptisk pessimisme til sinne og samling om skjerpet kamp. Er kunsten i slike tider en fattig trøst? Eller rommer den optimisme og kraft til ikke bare å utholde, men også å forbedre vår situasjon her på jorden? Fra modernismen til det kontemporære ved Gunnar Danbolt 10. april Det karakteristiske for modernismen, som i Norge hadde sitt høydepunkt på 1960-tallet, er at bildet, enten det er abstrakt eller figurativt, utgjør sin egen estetiske virkelighet, som er tilstrekkelig i seg selv. Mens det som kom etter – ofte kalt det kontemporære (eller samtidige) – er opptatt av forholdet mellom kunstverk og betrakterne. Det gjelder både for performance, installasjoner eller konseptuelle arbeider etc. Jeg skal gå nøye inn på hva som karakteriserer denne nye og ofte vanskelige kunsten ved hjelp av flere eksempler. En konsekvens av dette var at kunsten igjen fikk et budskap – ofte noe dunkelt og kryptisk, men i flere tilfeller relativt klart. Denne moderne kunsten startet i 1970-årene, men ble først vanlig i bred skala i 1990-årene. Hvis du ikke får meldt deg på via billettlenken, kontakt: Eli Frøyland Olsen: [email protected], telefon: 918 35 972.
    Bestill

På utkikk etter flere tips til hvor du kan reise om våren? Få ti tips til herlige våropplevelser!

Bli inspirert

Lysten på å gjøre det beste ut av påska? Her finner du vårlige tips og inspirasjon.

Missing alt text
10 tips til deilige våropplevelser
The sauna Heit Sørfjorden outside of Lofthus in the Hardangerfjord region in Fjord Norway
Springfulness - finn vårlykken
En grønn gresslette foran Ryvingen fyr i Lindesnes på Sørlandet
Topp 25 steder utenfor allfarvei
  • Folk står på Stegastein utsiktsplattform over Aurlandsfjorden ved Nasjonal turistveg Aurlandsfjellet på Vestlandet
    Nasjonale turistveger
    En jente på familieferie i Trysil på Østlandet, i klatreparken Høyt & Lavt
    10 familievennlige uteaktiviteter
    Woman walking in Lillesand, Southern Norway
    Guide til trehusbyene på Sørlandet

Se våre beste tilbud

Ferdigpakket norgesferie? Sjekk disse gode reisetilbudene fra våre partnere.

  • Food - Brim Explorer
    Brim ExplorerRolige fjordturer på prisbelønte elektriske katamaraner i Oslo, Tromsø, Lofoten og på Svalbard.
    Performancce Marketing
    CityboxModerne og rimelige hotell sentralt i Oslo, Bergen og Kristiansand.
    Blazerbu -  Norgesbooking
    NorgesbookingBestill en perfekt hytteferie i Norges fjorder, fjell og daler.
    EkHolmenkollen Scandic Park i Oslo på Østlandet
    Scandic HotelsOpplev nordisk hotellgjestfrihet på sitt beste på mer enn 90 hoteller i hele Norge. Spesialtilbud er tilgjengelige.
    The Thief - A lifestyle boutique hotel in Oslo
    StrawberryEn annerledes hotellkjede! Se opp for helgetilbud på mer enn 100 hotell i Norge.
    Standard Room -  Svolvær - Thon Hotel
    Thon Hotels ASFantastisk frokost inkludert! Opplev ekte komfort og rimelige priser på våre 80 hotell i Norge.
    Valevåg Camping
    CampcationBestill campingferie på unike og slående vakre steder i hele Norge med Campcation.
    Hotell Refsnes Gods - fasade
    Classic Norway HotelsNår hotellet er målet. Bestill en minneverdig overnatting på et av Norges mest unike og særpregede hotell.
    To folk sitter i en sofa på Eagle Nest Eco Lodge på Østlandet
    50 Degrees North NordicVelg mellom uforglemmelige, skreddersydde reiser på egen hånd og små, eksklusive gruppeturer rundt i Norge.
    Familie i utendørsbassenget en vinterdag på Radisson Blu Resort i Trysil på Østlandet
    Radisson HotelsPrisgunstige tilbud på komfortable kvalitetshoteller i Norges største byer samt på flyplasser og skidestinasjoner.
    Hardangerfjord - Authentic Scandinavia
    Authentic ScandinaviaReiser som er anbefalt av de lokale. Våre skreddersydde turer passer enhver reisende og ethvert budsjett.
    Lit-up tent in snow with colorful northern lights and mountains behind it
    Booknordics.comDagsturer, sightseeing-turer, rundturer og spennende aktiviteter i hele Norge.
    Two women viewing scenic Norwegian fjord from a boat, with dramatic mountains reflected in calm water under blue sky.
    Fjord ToursSelskapet bak Norge i et nøtteskall, Norges mest populære rundtur. Fjorder, fjell og slående vakre reisemål - alt på én tur!
    Eidfjord village - Go fjords
    Go FjordsBestill fantastiske turer og opplevelser! Vi tilbyr turer i Oslo, Bergen, Stavanger, Lofoten, Nordkapp med mer.
    Hurtigrutenskipet MS Nordkapp i Geirangerfjord på Vestlandet
    HurtigrutenOpplev verdens vakreste sjøreise på et uforglemmelig cruise langs den slående vakre norskekysten.
    Skiing on finnmarksvidda
    Norrøna AdventureGjør deg klar for ekspedisjoner og eventyr med Norrøna Adventure. Turer til fots, på ski og på sykkel.
    Sykkeltur i Hardanger
    Discover NorwayTilbyr en rekke spennende selvguidede turer i Norge, til fots, på ski og på sykkel. Bagasjetransport inkludert.
    Happy family taking a selfie in an airport after arriving to Norway
    Norwegian HolidaysRimelige pakkereiser med Norwegian. Bestill fly, hotell og leiebil på ett sted.
    Hop on hop off bus - Stromma
    StrömmaSightseeing med buss og båt på flere store turistreisemål og byer i Norge.
    Hikers approaching a small wooden cabin with grass roof in mountainous landscape
    Up NorwaySkreddersydd luksus som er håndplukket av lokale eksperter. Vi setter dine ønsker og vår ekspertise sammen til en uforglemmelig reise.
    Woodward - Arctic Campers
    Arctic Campers ASVil du prøve bobillivet? Utforsk Norge med komfort og stil med våre smarte og koselige bobiler.
    Auto Europe
    Auto EuropeAlltid en enkel leiebilopplevelse. Søk på og sammenlign leiepriser. Gratis avbestilling inntil 24 timer før henting.
    Buss bilde - NOR-WAY
    NOR-WAY BussekspressNyt den spektakulære utsikten på behagelige bussturer til fjordene og mellom byene på våre ekspressbusser.
    Shutterstock 4 - Rent-A-Wreck
    Rent-A-Wreck of Scandinavia ASDet smarte og rimelige leiebilalternativet.
    Raumabanen - SJ Nord
    SJ NordSJ NORD - opplevelsen starter på toget
    En buss kjører langs kysten, Vy express toute vy146
    Vy expressUtforsk Norge på behagelige ekspressbusser som frakter deg mellom storbyer, fjell og fjorder.
    Vy Train travelling on a scenic railway line between Bergen and Hønefoss, Norway
    Vy TrainTa toget gjennom det vakre landskapet mellom Oslo og Bergen med Bergensbanen, og utforsk Oslo og omegn.
    Malangen resort - My nordic travel
    My Nordic TravelVelg mellom selvvalgte reiseruter og ferdige pakkeferier til de aller beste reisemålene i Norge.
    Campanyon - Arctic Dome Smiberget
    CampanyonUnik camping i naturen. Bestill overnatting i en trehytte eller et glampingtelt, eller lei plass til en bobil.
    Airplane
    NorwegianNorwegian tilbyr billige flyreiser i Norge og direkteflyvninger fra mer enn 70 flyplasser i Europa. Bestill turer til dine destinasjoner gjennom vår lavpriskalender.
    Elegant trehotell omgitt av majestetiske fjell og natur
    De HistoriskeHa et uforglemmelig opphold på et av Norges unike og autentiske historiske hoteller. Nyt førsteklasses matopplevelser og et bredt spekter av aktiviteter.
    En kvinne går til i fjellene om sommeren ved fjorden.
    CampioNorges største bookingside for camping. Finn de beste camping- og bobilplassene i hele Norge.
    Two women waving out the windows of a campervan with Benzini Campers on the hood
    Benzini CampersDitt livs eventyr starter her. Bestill en campervan fra Benzini Campers nå.